Emília je nová Eva

Autor: Michal Hajtol | 25.11.2016 o 19:28 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1105x

Tento týždeň zhliadli hollywoodski kritici snímku Marka Škopa EVA NOVÁ a hneď napísali niekoľko pozitívnych reakcií, kde prirovnali našu slovenskú herečku k ich Meryl Streepovej. 

Film EVA NOVÁ je pozoruhodný príbeh slávnej herečky, ktorá padla na dno a teraz sa ovplyvnená spoločnosťou chce dostať z neho von. Film je výnimočný v mnohých smeroch. Otvára tému, ktorá je na Slovensku veľmi aktuálna, no mnohí sa tvária, že ju nevnímajú. Alkoholizmom jedného z rodiča (niekedy bohužiaľ oboch) sú poznačené deti a nevedome už od detstva sledujú správanie svojich „vzorov“. Či chcú alebo nie, prenášajú si to do svojich osobných život a do nových rodín. Pričasto sa stáva, že keď človek vytriezvie nadobro, pomoci už niet a ľudia na neho zabúdajú. Smutné je, že aj tí, ktorí mu na začiatku s alkoholom pomáhali.

Aj slovenská filmová obec tvrdí, že Emília Vášáryová v tomto filme podala životný výkon. Hovorí sa, že herečka dlho ponuku natočiť snímku odmietala, pretože sa na neho necítila fyzický silná. Divák k príbehu  nepotreboval žiadnu napätú hudbu, vizuálne efekty a nič amerického. Stačila nám tvár hereckej divy, z ktorej ste vyčítali celý príbeh. Zo začiatku som sa bál, že herečka má vo filme málo monológov, no časom som nechcel počuť žiadne slová, iba sa pozerať.

Ďalším prekvapujúcim momentom bol Milan Ondrík, ktorý podľa môjho názoru má práve teraz ten správny smer zapísať sa do dejín umenia ako výborný herec, na ktorého bude naša generácia spomínať dlhé roky. Do svojej role sa dokonale vžil. Viete si predstaviť, že by Milanovu postavu hral niekto iný, kto by sa vám v tej úlohe tak nezhnusil? Nenávidel som ho a bol mi odporný. Pýtal som sa, ako to môžeš urobiť vlastnej matke? Prišla prosiť a ty ju vyhodíš na ulicu? Myslím si však, že to všetko sa muselo udiať, aby sme na konci videli, že sa nedívame na príbeh iba jedného alkoholika, ale na celú generáciu, ktorý začal u Evy.

Dej sa odohráva v Bratislave a čiastočne na východe Slovenska v obci Pečovská Nová Ves, kde si filmári vyhliadli dom, ktorý bol už dlhší čas na predaj, kvôli potrebným rekonštrukciám. Keď som sa o tom rozprával so známymi priateľmi z okolia, hovorili mi o tom samé pekné veci. Napríklad ako filmári prišli do dediny a študentov základnej školy postavili pred kamery a oni mali z toho nezabudnuteľný zážitok. Majú aj prečo, raz možno svojim rodinám budú ukazovať snímky z filmu, ktorý ako druhý v histórii Slovenska získal prestížne ocenenie filmovej Akadémie.

Nielen títo, ale za pochvalu stoja herecké výkony aj ostatných hercov. Herečka Anikó Vargo nemala ľahkú úlohu, keď musela zahrať manželku syna Evy. Tá sa stretávala nielen s neľahkou situáciou, ktorú ťažila rodinu, ale musela byť morálnou oporou pre ich dve malé deti. Ďalej sme vo filme mohli vidieť  hercov ako Dušan Jamrich, či nebohý Ľubo Gregor.

Film sa uzatvára scénou v bazéne, kde oproti sebe sedí mama a syn. Alkoholik a alkoholička. Dve trosky, dva životné príbehy, ktoré si nemajú čo vyčítať, pretože urobili tú istú chybu – uprednostnili alkohol pred rodinou.

Na filme je badateľný rukopis Marka Škopa, ktorý je známym dokumentaristom a v celom tomto duchu nakrútil aj EVU NOVÚ. Ako som spomínal, hudba tu nehrá žiadnu ústrednú rolu a film z toho robí až dokumentárne reálnym.

Snímka ukázala, že Slovensko má stále čo povedať a čím zaujať aj vo filmovej oblasti. Preto ak niekto v týchto dňoch prirovná Emíliu Vášáryovú k inej významnej zahraničnej herečke pozastavím sa a poviem nie! Slováci môžu povedať iba jediné: „Meryl Streep a Emília Vášáryová sú úžasne herečky, ale tá druhá je naša.“

Verím a dúfam, že film sa prebojuje čo najďalej, pretože možno práve to podnieti nebáť sa mladých tvorcov natáčať filmy ako je tento. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Nehanbite sa za bruško a sprosté tetovanie, mierte vysoko a mierte často. Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.

dnes píše jaroslav rumpli

Už to s nimi nevydržal ani prezident

Špina je zažratá.


Už ste čítali?