Novým generálnym riaditeľom RTVS sa stal poslanec Karol Farkašovský

Autor: Michal Hajtol | 29.11.2016 o 15:24 | (upravené 29.11.2016 o 15:48) Karma článku: 11,64 | Prečítané:  6847x

Voľbu člena strany SNS schválili poslanci na dnešnom parlamentnom rokovaní. Po zvolení uviedol, že televízia má pred sebou ešte veľmi dlhú cestu, aby sa stala kvalitným médiom.  

Karol Farkašovský dlho pôsobil v komerčnej TV Markíza, kde sa prihováral slovenským divákom ako moderátor spravodajskej relácie SLOVENSKO DNES. Program kvôli nízkej sledovanosti časom zrušili a spravodajca v roku 2013 televíziu nadobro opustil. Neskôr pôsobil aj ako poradca na komunikačnom oddelení letiska M. R. Štefánika, no keď odišiel aj z tejto funkcie, útočisko hľadal na internete, prostredníctvom ktorého ste si mohli kúpiť jeho kurz moderovania.

V politickom živote sa Farkašovský začal angažovať v roku 2014, kedy sme ho mohli vidieť na rôznych akciách po boku Rafaela Rafaja. Neskôr do strany aj vstúpil a v posledných voľbách sa prebojoval zo siedmeho miesta priamo do  parlamentu.

V jednom z rozhovorov na otázku novinára, či by si dokázal predstaviť funkciu generálneho riaditeľa RTVS, vtedy odpovedal vlažne s tým, že by to bral za akúsi profesionálnu výzvu.

Dnes sa jeho výzva naplnila a mnohí sú v očakávaní ako to zvládne. Poslanec ešte v minulosti tvrdil, že koncesionárske poplatky by mohli byť, pokojne aj sedem eur, no jeho stranícky kolegovia to rázne odmietali. Aj on mal k tomu istú výhradu, tvrdil, že sa môžu síce pohybovať na tejto sume, no televízia a rádio musia ponúkať istú kvalitu.

Predseda Národnej rady Andrej Danko tvrdí, že voľba Karola Farkašovského je ďalším úspechom strany SNS po parlamentných voľbách. Ďalej dodáva, že verejnoprávne média by mali prejsť ešte viac pod kontrolu štátu, ktorý by mal dozerať nad ich fungovaním. Príklad si berie z Poľska, kde takto vyriešili napríklad aj otázku koncesionárskych poplatkoch. V susednej krajine verejnoprávne média štát dotuje priamo zo štátneho rozpočtu, to znamená, že televízia, rádio a dokonca aj tlačová agentúra priamo podliehajú vládnucej garnitúre.

„Môžeme teda očakávať, že úhrada za službu verejnosti sa nebude zvyšovať, ale skôr znižovať kým nenájdeme optimálnu cestu,“ dodáva šéf SNS.

V roku 2016 sa vyzbieralo na koncesionárskych poplatkov okolo 70 mil. eur, v roku 2017 to má byť až o polovicu menej. Farkašovský v tom nevidí veľký problém, keďže dorovnanie týchto peňazí vidí v odpredaji niektorých budov, ktoré patria RTVS, vrátane výškovej budovy v Mlynskej doline. Tú plánuje odkúpiť súkromná firme blízka Ladislavovi Bašternákovi.

Budúci generálny riaditeľ tvrdí, že spravodajstvo je na dobrej ceste, len ho treba „očistiť“ od mladých, opozičných redaktorov, ktorých v posledných rokoch v RTVS pribúda. Takisto plánuje vybudovať nové spravodajské štúdio a znížiť počet regionálnych redaktorov, ktorý by si okresy rozdelili medzi sebou. „Ušetríme síce na redaktoroch a moderátoroch, ale prinesieme divákom kvalitné spravodajské štúdio s plazmami,“ tvrdí novozvolený Farkašovský.

Podľa všetkého sa bude meniť aj názov televízie a rádia. Poslanec strany SNS Anton Hrnko stále trvá na tom, aby sa názov zmenil na SRaT (Slovenský rozhlas a televízia). Len dúfajme, že Slováci v poslednom písmene nebudú čítať písmeno „t“ veľmi mäkko.

Šetriť sa bude aj na zábavných programoch, ktoré sú najsledovanejšie na RTVS. Nikto nie je dokonalý a Milujem Slovensko skončia a namiesto nich sa budú vysielať viac edukačné dokumenty z oblasti politiky. Príkladom bude nová relácia s názvom Smer národa. Program bude divákom približovať zákulisie vládnucich politických strán. Poslanci si myslia, že takáto relácia bude ešte viac zábavnejšia ako tie predošlé. Dramaturgom šou bude Erik Tomáš z premiérovho tímu.

Verejnoprávna televízia sa vyberie novou cestou, ktorú mnohí poslanci označujú za prelomovú a tak nám neostáva nič iné, iba dúfať, že SRaT sa bude dobre... pozerať, samozrejme.

 

NOVINÁRSKY PREJAV JE (NAŠŤASTIE) FIKCIA.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Nehanbite sa za bruško a sprosté tetovanie, mierte vysoko a mierte často. Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.

dnes píše jaroslav rumpli

Už to s nimi nevydržal ani prezident

Špina je zažratá.


Už ste čítali?